ICI București a participat la HaDEA Showcase Event 2026
ICI București a participat la HaDEA Showcase Event 2026, eveniment organizat de European Health and Digital Executive Agency (HaDEA), care a avut loc în data de 19 ianuarie 2026.
Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică - ICI București participă la cea de a patra ediție a Sydney Dialogue, conferință organizată de think-tank-ul Australian Strategic Policy Institute (ASPI). Alături de Ambasada României la Canberra, reprezentată de E.S. Radu Gabriel Safta, ambasadorul României în Australia, la conferință au fost invitați și ICI București, prin Adrian-Victor Vevera, directorul general, și Dan Cîmpean, directorul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DSNC).
„Prezența ICI București la Sydney Dialogue reprezintă o oportunitate remarcabilă pentru schimbul de cunoștințe și inițierea unor parteneriate internaționale esențiale pentru avansarea tehnologiilor de ultimă generație și pentru protejarea infrastructurilor critice în fața amenințărilor cibernetice din ce în ce mai sofisticate. În acest context, am făcut un nou pas privind promovarea inovării românești și colaborării internaționale, având ca scop creșterea capacităților naționale și integrarea acestora într-o rețea globală de excelență.” a precizat Adrian-Victor Vevera.
Cu prilejul participării la Sydney Dialogue, sub coordonarea Ambasadei României la Canberra, delegația României a avut o întrevedere cu directorul executiv al ASPI, Justin Bassi, fiind analizate posibilitățile de cooperare bilaterală în multiple domenii, pornind de la securitatea cibernetică, vizând inclusiv schimbul de know-how între institute de cercetare în domeniul studiilor de securitate.
La invitația Departamentului de Afaceri Interne al Australiei, Adrian-Victor Vevera va participa, alături de reprezentanții Ambasadei României în Australia, și la Summit-ul Cyber Champions, dedicat conlucrării în domeniul securității cibernetice la nivel NATO IP4 (cu statele partenere din Indo-Pacific - Australia, Japonia, Noua Zeelandă, Republica Coreea).
Pentru mai multe informații, vă invităm să parcurgeți comunicatul oficial al Ambasadei României în Australia: https://www.agerpres.ro/comunicate/2024/09/02/comunicat-de-presa-ambasada-romaniei-in-australia--1348787
ICI București a participat la HaDEA Showcase Event 2026, eveniment organizat de European Health and Digital Executive Agency (HaDEA), care a avut loc în data de 19 ianuarie 2026.
ICI București a participat, în calitate de partener în proiectul european ECYBRIDGE, la evenimentul Digital Unity in Europe: Futureproofing Against Next-Gen Cyber, desfășurat în 15 ianuarie 2026, în format hibrid.
Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București, în parteneriat cu Wallachia eHub, a organizat astăzi, 15 ianuarie 2026, un webinar introductiv dedicat inițiativei europene BSC AI Factory, având ca obiectiv prezentarea oportunităților de acces la infrastructuri avansate de inteligență artificială și calcul de înaltă performanță (HPC) pentru mediul de afaceri, administrația publică și sectorul de cercetare.