1st-summit.jpeg
ICI București

ICI București participă la 1st Summit of Intelligent Systems for Intensive Infrastructure Organizations

ICI București a fost reprezentat astăzi, 21 noiembrie 2024, la 1st Summit of Intelligent Systems for Intensive Infrastructure Organizations, organizat de GIV Solutions și Asociația Română pentru Smart City.

Adrian-Victor Vevera, Director General al ICI București, a evidențiat rolul esențial al colaborării și al inovării pentru construirea organizațiilor viitorului în cadrul panelului „Dezvoltarea organizațiilor inteligente: provocări, politici și strategii”.

„Digitalizarea și adoptarea tehnologiilor inteligente nu sunt doar trenduri, ci piloni ai progresului. La ICI București, contribuim la transformarea digitală a României, prin promovarea soluțiilor care îmbină inovația cu sustenabilitatea. Este esențial să cultivăm parteneriate interdisciplinare care să răspundă provocărilor complexe ale societății moderne,” a declarat Adrian-Victor Vevera.

Summitul a adus în prim-plan tehnologii avansate, inclusiv platforma inovatoare HxGN EAM de la Hexagon, destinată managementului infrastructurii și activelor în domenii precum orașele inteligente, transportul, sănătatea, energia, imobiliarele și educația. Într-o zi plină de prezentări și sesiuni interactive, participanții au avut ocazia să exploreze noi strategii, să se conecteze cu experți din industrie și să învețe din experiența altor organizații.

Evenimente recente

Listă completă
ici-us-commercial-service.jpeg

ICI București și U.S. Commercial Service au organizat un workshop internațional dedicat tehnologiilor dual-use și cerințelor NATO

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București, în parteneriat cu Serviciul Comercial al Statelor Unite, a organizat astăzi, 3 septembrie 2025, workshopul „Industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO”. Evenimentul a reunit organizații internaționale din cadrul NATO, companii din zona IT&C, reprezentanți ai mediului academic și ai industriei de apărare, precum și experți în domeniul securității.

workshop-industrie-aparare-nato.jpeg

ICI București a organizat un workshop privind industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București, în parteneriat cu Serviciul Comercial al SUA (U.S. Commercial Service), a organizat astăzi, 29 iulie 2025, workshopul cu tema „Industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO”, un eveniment dedicat securității, cercetării și inovării în tehnologiile cu dublă utilizare.

cybersec-dynamics.jpeg

ICI București a contribuit la masa rotundă "Overview of the current cybersecurity dynamics in the European landscape" din cadrul ECYBRIDGE

În data de 22 mai 2025, ICI București a contribuit la masa rotundă "Overview of the current cybersecurity dynamics in the European landscape" organizat de Centrul Euro-Atlantic de Reziliență, alături de partenerii din Proiectul ECYBRIDGE. Acest eveniment a fost prima masă rotundă a proiectului și a fost axată pe dinamica actuală a securității cibernetice legate de Infrastructura Critică (IC).